„Rocznice, które czcimy…”

DSCN2370 – obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

„Pieśń… czyn… wspomnienie – To jedno to Polska”
Pod takim hasłem przebiegały uroczyste obchody święta niepodległości w Zespole Szkół nr 2 w Łaskarzewie. Miały one niecodzienny charakter, gdyż w przygotowanie uroczystości została zaangażowana cała społeczność szkolna. W wierszu i piosence uczniowie przypominali losy Polaków walczących o wolną, demokratyczną ojczyznę. Poznawali, czym był patriotyzm dla tych, którzy nie szczędzili własnego zdrowia, a nawet wartości najwyższej – życia, aby mieszkać w niepodległym kraju.

W uroczystej prezentacji utworów literackich i muzycznych uczestniczyli uczniowie od klas 0 do III gimnazjum. W programie uroczystości nie zabrakło katechizmu małego Polaka zawartego w wierszu Władysława Bełzy „Kto ty jesteś” czy pieśni „Polska – moja ojczyzna”, przypominającej miejsca i symbole najważniejsze dla każdego Polaka, przedstawionej przez klasę 0a. Klasa 0b zaśpiewała pieśń „Żurawiejki”, która opowiada o odważnych szwoleżerach z lancami. Opowieść o pięknie naszej ojczyzny kontynuowali uczniowie klasy I, prezentując utwór Czesława Janczarskiego „Piękna jest nasza ziemia”. Uczniowie klasy II śpiewali o tym, jak należy uczyć się miłości do ojczystej ziemi i ludzi mieszkających w kraju nad Wisłą. Wolność to największe dobro narodu, gdyż człowiek zniewolony nie może być szczęśliwy. Jest jak ptak uwięziony w klatce. O wartości wolności opowiadali uczniowie klasy IIIa. Natomiast „wielkie nazwiska i imiona” postaci walczących o niepodległość przypomnieli uczniowie klasy IIIb w wierszu Ludwika Wiszniewskiego pt. „11 listopada”. O dzielnych szwoleżerach śpiewali także uczniowie klasy IV, którzy głośnymi akcentami zaznaczali odwagę tych żołnierzy. Uczniowie z klasy V zwrócili uwagę na jeden z naszych symboli narodowych – sztandar. Wykonując pieśń „Nasz sztandar”, podkreślali wartość tego narodowego elementu. Głos dzwonu Zygmunta rozlegający się z Wawelu przypominał Polakom o ważnych momentach w historii narodu. O tym symbolu patriotyzmu przypomnieli uczniowie klasy VI, wykonując pieśń „Jak długo na Wawelu”. W historii naszego kraju głęboka wiara łączyła się z walką o niepodległość. Ten ważny element w tradycji patriotycznej zaakcentowali uczniowie klasy I gimnazjum w utworze „Modlitwa za ojczyznę.” Jacek Kaczmarski – bard Solidarność pięknymi lirycznymi pieśniami walczył o demokratyczną ojczyznę. Jego utwór „Mury ” przypomnieli uczniowie klasy IIa gimnazjum.

„Daj rządy mądrych, dobrych ludzi
Mocnych w mądrości i dobroci”.

Jak trudno zrealizować to przesłanie i jak wiele zależy od postawy Polaków opowiadała pieśń „Kantyczka z lotu ptaka” wykonana przez uczniów klasy III gimnazjum. Uczniowie klasy IIb gimnazjum, śpiewając utwór „Dokąd idziesz Polsko”, zachęcali do refleksji nad przyszłymi losami naszej ojczyzny i drogą, jaką będą podążać Polacy.
Wśród prezentowanych pieśni nie zabrakło „Roty”, którą zaśpiewali wszyscy uczniowie, deklarując w ten sposób swój patriotyzm i gotowość obrony najcenniejszych wartości narodowych.

W czasie uroczystości nie zabrakło też niespodzianki w wykonaniu nauczyciela historii, pani Ewy Bożek. Zaśpiewała ona utwór „Kwiaty polskie”, który zadedykowała osobom mającym bliskie osoby poza granicami kraju.

Piękna dekoracja sali gimnastycznej i uroczyste stroje uczniów z akcentami narodowymi tworzyły atmosferę powagi i podniosłości.

Uroczystość w ZS nr 2 w Łaskarzewie pokazała jej uczestnikom, że żyjemy w pięknej, wolnej ojczyźnie, dlatego nie musimy przelewać własnej krwi i oddawać życia za wartości narodowe, ale nasz patriotyzm pokazujemy, czcząc święta narodowe i kontynuując tradycje patriotyczne.

Patron naszej szkoły, Jan Paweł II stwierdził „Patriotyzm jest rodzajem religii”. Tym słowom są wierni uczniowie „dwójki” i wszyscy pracownicy.

Słowa podziękowania za wzruszające chwile z wierszem i piosenką patriotyczną należą się uczniom, wychowawcom, klas, którzy przygotowywali uczniów oraz organizatorkom takiej formy obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, paniom Ewie Bożek i Bożenie Niewczas.

Opracowały:
Bożena Niewczas
Justyna Rudka

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

listopad 2013
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwum artykułów