Wieści z Portalu Samorządowego

z-portalu-samorzadowego-10-2013Przygotowałem dla Państwa kolejny przegląd interesujących, ostatnio opublikowanych artykułów w „Portalu Samorządowym”. Kolejny raz zauważyć można duże zainteresowanie autorów kwestiami związanymi z gospodarką odpadami komunalnymi. Tradycyjnie pojawiają się także sprawy finansowe, zwłaszcza w związku z rozliczeniami podatkowym za 2013 rok i oszacowywaniem wielkości subwencji dla samorządów w roku 2014. I oczywiście, ciekawości z innych dziedzin.

Obowiązku segregacji na razie nie będzie

Posłowie PO zaproponowali wprowadzenie obowiązku segregacji śmieci. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że w noweli ustawy o gospodarce odpadami pojawi się zapis o obowiązku segregacji śmieci. Zapowiadał to poseł Tadeusz Arkit, szef podkomisji ds. ustawy śmieciowej, lobbowali za tym jego koledzy z PO, którzy złożyli projekt zmian w ustawie, proponując wysoką karę za niesegregowanie śmieci. Tymczasem minister Maciej Grabowski przyznał, że jest zwolennikiem wolnego rynku, eksperci zaś twierdzą, że nie jest to największy problem w gospodarce odpadami.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/obowiazku-segregacji-na-razie-nie-bedzie,57169.html

Duże zainteresowanie Cyfrową szkołą w małych miejscowościach

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiły sprawozdanie z realizacji Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych „Cyfrowa szkoła”. Spośród szkół wnioskujących o udział w programie 60 proc. (2138) stanowiły szkoły z miejscowości do 5000 mieszkańców. Do programu zostały zakwalifikowane 402 szkoły podstawowe, w tym 153 szkoły małe (do 100 uczniów), 156 szkół średnich (od 101 do 300 uczniów), 93 szkoły duże (powyżej 300 uczniów).

http://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/duze-zainteresowanie-cyfrowa-szkola-w-malych-miejscowosciach,57396.html

Trwa walka o podatnika. Czy to argument za lokalnym PIT-em?

Samorządy prześcigają się w wymyślaniu sposobów na przekonania podatników do składania zeznań podatkowych na ich terenie. Na przykład, wszyscy, którzy rozliczają się w stolicy Dolnego Śląska, mogą wziąć udział w loterii. Do wygrania 10 tabletów oraz samochód osobowy Skoda Octavia. Władze Wrocławia szacują, że dzięki kampanii nawołującej do płacenia podatków w jej urzędach, miasto może zyskać ponad 100 mln złotych.

http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/trwa-walka-o-podatnika-czy-to-argument-za-lokalnym-pit-em,57088.html

Gmina musi podać informacje w formie papierowej jeśli obywatel tego wymaga

Do wójta gminy wpłynęło pismo o udostępnienie kserokopii kart wynagrodzeń wójta, sekretarza, skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych, osób wydających decyzje administracyjne w imieniu wójta, z uwzględnieniem usunięcia danych osobowych oprócz imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego. Wójt odmówił udostępnienia informacji publicznej, gdyż nie jest prowadzona dokumentacja w postaci kart wynagrodzeń zawierających informację o kwotach wynagrodzeń z tytułu zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych. Wnioskujący złożył skargę na bezczynność wójta i skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który to zażalenie uwzględnił.

http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/gmina-musi-podac-informacje-w-formie-papierowej-jesli-obywatel-tego-wymaga,57551.html

Śmieciowa rewolucja do poprawki

Gospodarka odpadami w Polsce przypomina zarządzanie stajnią Augiasza. Zmienić to miała, obowiązująca od lipca ubiegłego roku, nowa ustawa śmieciowa. Wysypiska nadal jednak pękają w szwach. Zróbcie z tym porządek – poucza Bruksela, grożąc ogromnymi karami.. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że na wysypiska trafia w naszym kraju aż 73 proc. odpadów komunalnych, a do spalarni – zaledwie 1 proc. W Unii jest to odpowiednio 38 i 22 proc. Recyklingowi poddajemy zaś 18 proc. odpadów. Średnia dla UE wynosi 25 proc. Na kompost przeznaczamy tylko 8 proc. odpadów.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/smieciowa-rewolucja-do-poprawki,57384.html

Radni nie są potrzebni, wystarczy sam burmistrz i zastępcy

Powinniśmy skorzystać z rozwiązań amerykańskich, gdzie odbywają się wybory na burmistrza i zastępców, którzy tworzą radę – uważa niektórzy samorządowcy. Trwa dyskusja na temat profesjonalizacji radnych. Część samorządowców proponuje odejście od obecnego modelu i zastąpienie radnych-społeczników dobrze opłacanymi profesjonalistami. Inni uważają, że dzisiejszy system się sprawdza. Radni mają wgląd w sytuację w mieście, stanowią vox populi, są od bieżącego kontaktu z mieszkańcami.

http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/radni-nie-sa-potrzebni-wystarczy-sam-burmistrz-i-zastepcy,57445.html

Takie będą subwencje dla samorządów w 2014 roku

Roczne kwoty subwencji, wpłat i udziałów w PIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2014 r. podało ministerstwo finansów. Szczegóły – opublikowane listy JST wraz z kwotami – znajdują się w załączniku na stronie „Portalu Samorządowego”. Do gmin trafi w sumie ponad 24 mld zł, do powiatów – 14 mld zł.

http://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/takie-beda-subwencje-dla-samorzadow-w-2014-roku,57206.html

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów