Niezwykły Gość Biblioteki Miejskiej w Łaskarzewie

2014-05-08 Spotkanie z Wiolettą Piasecką (10)Pani Elżbieta Paśnicka, kierownik Biblioteki Miejskiej w Łaskarzewie, znów sprawiła dzieciom wielką radość, gdy 8 maja, na jej zaproszenie, przyjechała Wioletta Piasecka – autorka bajek i baśni dla dzieci.
Pisarka w uroczy sposób czarowała licznie przybyłych na spotkanie najmłodszych czytelników. Wystąpiła w baśniowym stroju wróżki i przez cały czas spotkania utrzymywała klimat swojej kreacji. Używając wykonanych przez siebie barwnych kukiełek, prezentowała fragmenty swoich bajek, po czym zadawała dzieciom pytania dotyczące jej twórczości.

Aktywne dzieci nagradzała wylosowanymi wróżbami, z których każda opiewała w niezwykle cudowne wydarzenia, mające się spełnić w przyszłości.

Wioletta Piasecka urodziła się 4 czerwca 1970 r. w Elblągu. Ukończyła Uniwersytet Gdański.
Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych i wielu słuchowisk radiowych. Zadebiutowała w 1999 roku zbiorem pt. Zaczarowana kraina bajek.

Pani Piasecka jest bardzo interesującą pisarką, swoimi książeczkami zjednała sobie serca całej rzeszy dzieci, nie tylko polskich.
Łaskarzewskie maluchy obecne na spotkaniu, wykazały się szczegółową znajomością bajek autorki.
Pisarka była otwarta na pytania dzieci dotyczące jej twórczości.
Z uśmiechem i cierpliwością odpowiadała na wszystkie pytania.
Cudownie było patrzeć na płonące zaciekawieniem oczy dzieciaków, bo autorka potrafiła w oczach najmłodszych czytelników ten ogień wywołać.
Ja też byłam pod wrażeniem niezwykłych umiejętności pisarki w zdobywaniu serc maluchów.

Pani Wioletta w odpowiedzi na jedno z pytań wyznała wszystkim, że życie pisarzy jest smutne, bo prowadzą oni samotne życie. Sama też tak żyje. Ponieważ kocha spotkania z dziećmi, przemierza w samotności setki kilometrów, aby do nich przybyć w różne rejony Polski i do dzieci z innych państw. Sypia w różnych hotelach, w których – jak wiadomo, daleko jest do klimatu rodzinnego.
Do chwili obecnej na zaproszenie bibliotek, szkół, przedszkoli i księgarń, odbyła około tysiąca spotkań autorskich na terenie całego kraju i za granicą.

Oto niektóre, najbardziej znane tytuły bajek autorstwa Pani Wioletty Piaseckiej:
– Zaczarowane bąbelki,
– Bajka na dobranoc,
– Dwie Małgosie,
– Bajka o królewnie,
– Sześć życzeń Natalki,
– Dawno temu…,
– W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena,
– Włóczęga,
– Domek marzeń,
– Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej,
– Księżniczka dziecięcych serc,
– Dawno temu w Betlejem…
Baśnie Wioletty Piaseckiej wielokrotnie wykorzystywane były jako baśnie terapeutyczne. Warto więc je poznać, czytać i rozmawiać o nich ze swoimi dziećmi.

Jeśli ponownie lub po raz pierwszy wybieracie się do Biblioteki, to pamiętajcie, że czekają tam na Was do zakupienia książeczki autorki oraz do wylosowania wróżby, pozostawione przez Gościa dzisiejszego spotkania. Otrzymanie wróżby będzie możliwe tylko wtedy, gdy wypowiecie do Pani Eli hasło: „Krówka Modnisia”. I jeszcze jedno… Pani Wioletta podarowała Bibliotece (na ręce Pani Eli), czarodziejski pierścień. Jeśli chcecie, aby Wasze wszelkie marzenia i wróżby spełniły się w 100%, to trzeba go dotknąć serdecznym paluszkiem.

Dzieci z przedszkola „Leśny zakątek” i dzieci ze szkolnych „zerówek” oraz klas najmłodszych naszych szkół, wzięły udział w zapowiedzianym wcześniej konkursie plastycznym, w którym nagrody – książeczki Pani Piaseckiej – otrzymali:
1. Alicja Zając kl. „0” – Zespół Szkół nr 1
2. Karol Kalbarczyk kl. „0” – Przedszkole „Leśny Zakątek”
3. Piotr Sawicki kl. III – Zespół Szkół nr 2
Gratulujemy zwycięzcom!

Prac konkursowych było bardzo dużo, dzięki naszej cudownej bibliotekarki – Pani Eli, która wcześniej spotykała się z dziećmi i czytała im bajki Pani Piaseckiej.
Nagrodzone zostały trzy osoby, ale ziarno ciekawości dziecięcej zostało zasiane w wielu najmłodszych serduszkach.

Ci, co byli na spotkaniu, zostali zarażeni zaletami czytania książek. Ci, co są czytelnikami od dawna, wiedzą, że książki rozwijają naszą wrażliwość, uczą wyobraźnię i pobudzają fantazję. Pomagają rozwijać język i słownictwo, uczą wyrażania myśli i rozumienia innych, dodają sił i zapału, dostarczają emocji i rozrywki.

Książka czytana na głos, przynosi radość czytającemu i słuchającemu. Czytana przez rodziców lub starsze rodzeństwo, buduje uczuciowy pomost. Pierwsze spotkanie z literaturą, to kontakt z nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. Kontakt z autorem – wspaniałą przynętą 

„Każda znajdująca się książka w bibliotece, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią”.

(Carlos Ruiz Zafón)

Opracowała Anna Paśnicka, nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

maj 2014
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów