Herody w Łaskarzewie

DSC0048926 grudnia w Łaskarzewie po raz pierwszy Skauci Europy zorganizowali „Herody”. Wieczorem, gdy mrok ogarnął opustoszałe ulice miasta, dało się zauważyć grupy kolędników wędrujących od domu do domu z pieśnią na ustach. Nie wszyscy jednak zajmowali się tylko śpiewaniem kolęd. Wilczki z 1 i 2 Gromady Łaskarzewskiej miały gospodarzom – na tyle uprzejmym by ich wpuścić za próg domostwa – do pokazania wcześniej przygotowane krótkie przedstawienie autorstwa szefów 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy. Pierwowzór przedstawienia napisał pan Antoni Garwoliński z Garwolina. Przedstawienie opowiada o tym jak Herod dowiaduje się o nadejściu Jezusa który ma być Mesjaszem i ma Żydom panować, oraz o tym co się wtedy dzieje na jego dworze.

DSC00485U garwolińskich skautów coroczne chodzenie „na Herody” ma już ponad 10-letnią tradycję, w tym roku natomiast ten zwyczaj zagościł w młodym środowisku łaskarzewskim a wśród mieszkańców został bardzo dobrze przyjęty. Tym samym Łaskarzew dołączył do grona miejscowości, w których wystawia się Herody – czyli ludowe przedstawienia bożonarodzeniowe, wystawiane przez grupy kolędnicze. W ogólnej koncepcji Herody zbliżone są do Jasełek, odróżnia je przede wszystkim główny wątek, który oparty jest na fragmentach Ewangelii DSC00495dotyczących rzezi niewiniątek i śmierci Heroda. W odgrywanych scenach, w zależności od przyjętego scenariusza, pojawiać się mogę także takie postacie jak Żyd, Pachołek, Marszałek, Turek, Żołnierz a przede wszystkim Anioł i Diabeł. Przesłanie ma charakter moralitetu – czyli walki dobra ze złem.

Okres Świąt Bożego Narodzenia łaskarzewscy Skauci Europy wykorzystali na aktywne kultywowanie polskich tradycji świątecznych. W przedstawieniach wzięło udział ponad 20 osób. Miało to duży walor wychowawczy dla młodych mieszkańców Miasta, a dorosłym dostarczyło wiele chwil radości.

Opracowanie: WSŻ, EKL

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

grudzień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów