VI. Sesja Rady Miasta

UM-Łaskarzew-2VI. Sesja Rady Miasta Łaskarzewa 31 marca 2015 r. była niewątpliwie najkrótszą sesją w tej kadencji samorządu (i najprawdopodobniej jedną z najkrótszych w ostatnich latach). Sama „merytoryczna” część Sesji, czyli głosowania nad wszystkimi proponowanymi uchwałami, nie zajęła więcej niż 20 minut. Wynikło to zapewne z braku w porządku obrad kontrowersyjnych punktów, jak również z tego, że przed Sesją odbyło się długie, prawie 2-godzinne, posiedzenie Komisji Rady Miasta, na którym omówiono i przedyskutowane projekty poszczególnych uchwał.

Ciekawostką jest też to, że na sali – oprócz bezpośrednich uczestników obrad – nie było żadnych gości (nawet przedstawicieli prasy, dopiero pod koniec obrad pojawiła się jedna osoba). Podczas sesji rozpatrywano następujące punkty:

  • zaciągnięcie kredytu w wys. 273 877 zł na spłatę zobowiązań z wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Pieniądze te potrzebne są na odszkodowanie dla Gminy Łaskarzew, w ramach podpisanej 17 marca br. ugody między Miastem i Gminą, dotyczącej rozliczenia budowy wysypiska śmieci.
  • zmiana Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz zmiany w budżecie Miasta. Uchwały te związane są m.in. z otrzymaniem dotacji w wys. ok. 200 tys. zł na wykonanie fragmentu kanalizacji deszczowej na ul. Nadrzecznej, wspomnianego wyżej odszkodowania dla Gminy, wydatków na przeprowadzenie wyborów prezydenta RP oraz dostosowania planu wydatków do przewidywanego wykonania.
  • przystąpienie do sporządzania planu zagospodarowania terenu cmentarza. Jest ta sama uchwała, nad którą głosowano na IV. Sesji 4 lutego br. Została ona jednak uchylona przez Wojewodę Mazowieckiego. W rozstrzygnięciu nadzorczym zarzucił on że „nie dokonano jednoznacznej identyfikacji obszaru objętego przyszłym planem”, co jest niezbędnym warunkiem do prawidłowego rozpoczęcia procedury opracowania planu. Problem spowodowany został przez Urząd Miasta – podczas przygotowywania korespondencji dla Wojewody, załącznik do uchwały, w postaci mapki, został nieprawidłowo skopiowany i nadzór wytknął to niedopatrzenie. Uchwała musiała więc być podjęta ponownie.
  • uchwała w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt. Wymóg tworzenia tego typu programów wynika z obowiązków ustawowych samorządu gminnego.
  • uchwała w sprawie określenia kryteriów II. etapu rekrutacji do przedszkola w Łaskarzewie. Podobnie jak w sprawie cmentarza, ta uchwała także była uchwalana drugi raz. Tym razem problem wynikł z powodu umieszczenia w treści uchwały punktów, które były już określone ustawą i nie powinny być w uchwale powtarzane.
  • ustalenie sieci publicznych przedszkoli, prowadzonych przez Miasto Łaskarzew. W uchwale powrócono do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy to funkcjonowało Przedszkole oraz oddział przedszkolny w Zespole Szkół Nr 2. Zlikwidowany został oddział dla 6-latków w ZS 1 ponieważ dzieci te, z uwagi na obniżenie wieku obowiązku szkolnego, będą pierwszoklasistami.
  • zgłoszenie wniosku do Przewodniczącego Rady Powiatu z kandydaturami do tytułu „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”. Zostały zgłoszone następujące osoby: dr Marek Niedźwiedź w kategorii samorząd (zgłoszony przez W. Paziewskiego), Wojciech Kliczek w kategorii sport oraz Remigiusz Trzaskowski w kategorii oświata (te dwie kandydatury zgłosił L. Bożek).

Wszystkie powyższe uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

Na końcu Sesji odbyło się głosowanie nad dodatkowym punktem, który zgłosiłem jako uzupełnienie porządku obrad. Chodziło o uzupełnieni składu Komisji Rewizyjnej w związku z moją rezygnacją z pracy w tym organie Rady. Radni przychyliła się do propozycji i po głosowaniu zwolnione przez mnie miejsce w Komisji Rewizyjnej zajmie radny Leszek Bożek.

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów