Godzina „W” – 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego
Zamieszczone przez eryk | Kategorie Relacje
1 sierpnia 2016 r. o godz. 1700 syrena, uruchomiona przez druhów OSP Łaskarzew przypomniała mieszkańcom naszego Miasta o 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz czwarty na placu przy kościele parafialnym, obok Krzyża Katyńskiego i pamiątkowych tablic, rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Blisko 100 zgromadzonych tam osób w ten sposób chciało oddać hołd poległym za wolność Ojczyzny. Pamiętano także o żołnierzach AK walczących na naszym terenie.
Tradycyjnie pierwszym zaśpiewanym utworem była „Warszawianka”, będąca sygnałem polskiego radia „Błyskawica”, nadającego podczas Powstania Warszawskiego. Wśród kolejnych utworów pojawiły się piosenki m.in.: „Warszawskie dzieci”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń!”, „Chłopcy silni jak stal”, „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”. W tym roku uczestnicy spotkania zaśpiewali kilka nowych utworów – znanych z płyty „Wspomnij Ziutka”, nagranej przez garwoliński teatr muzyczny „OdCzapy”. Były to piosenki: „A gdy będzie już po wojnie” – utwór powstał z okazji ślubów powstańczych, które odbyły się 15 sierpnia 1944 w kościele garnizonowym przy ul. Długiej oraz „Dziś idę walczyć mamo” w wykonaniu Julki Dąbrowskiej i „Już nie wróci Twój chłopiec dziewczyno” – piosenkę zaśpiewała Gabrysia Dąbrowska.
W trakcie śpiewania przypomniano m.in. postać powstańca warszawskiego rodem z Łaskarzewa p. Stanisława Roszczyka ps. „Rosta”, który walczył w batalionie „Chrobry I”. Wspomniano także żołnierzy AK Obwód „Ryba – Łaskarzew” a pod płytą upamiętniającą ich walkę została zapalona świeca i złożono kwiaty.
Wśród uczestników uroczystości byli też umundurowani członkowie grupy proobronnej z Garwolina – Pododdział „Garda” przy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Światowego Związku Armii Krajowej.
Na zakończenie wykonano utwór „Modlitwa AK”. Zabrał głos radny powiatowy Marek Ziędalski a następnie ks. proboszcz Edmund Szarek podsumował spotkanie refleksją i wspólną modlitwą za poległych.
Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Dla Łaskarzewa „Nasza Ziemia”, wspierane przez Parafię w Łaskarzewie, a głównym koordynatorem Anna Laskowska. W inicjatywę zaangażowało się wiele osób, które w różny sposób pomagały w przygotowaniach i śpiewie. Utwory wykonywały głównie dzieci i młodzież (najmłodsza artystka miała 4 lata!). Na instrumentach zagrali: Kuba Kołyska (akordeon), Kasia Kołyska (gitara) i Ala Gromadzka (keyboard). W śpiewie brali udział m.in.: Kuba Misiak, Magda Dębek, Weronika Gromadzka, Julka, Ula i Łucja Kołyska, państwo Wnukowie z dziećmi Łucją, Karolem i Różą oraz Maciek Laskowski. Nagłośnienie zapewniał p. Andrzej Zwoliński z DPT „Bajka”.
Opracowanie: Naczelny
[al2fb_like_button]
Tagi: Działaj lokalnie, Historia, Polecane, Religia, Społeczeństwo