Nowi hufcowi i nowy naczelnik

DSC01603_sW ostatnią niedzielę 4 września 2016 r. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Garwolinie miał miejsce Harcerski Start środowiska Skautów Europy ziemi garwolińskiej. Była to okazja do spotkania i wspólnej modlitwy harcerek i harcerzy z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa oraz mianowania wielu nowych szefów i szefowych. Dzień przed wydarzeniami w Garwolinie decyzją Rady Naczelnej Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” nowym Naczelnikiem Harcerzy Skautów Europy w Polsce został harcmistrz Jerzy Żochowski HR, dotychczasowy hufcowy 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego FSE.

Naczelnik jest bezpośrednim zwierzchnikiem wszystkich harcerzy w części męskiej. Powołuje namiestników poszczególnych gałęzi – żółtej (wilczków), zielonej (harcerzy) i czerwonej (wędrowników) oraz hufcowych – szefów środowisk lokalnych w całej Polsce. Jako Naczelnik jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia oraz należy do Zarządu. Wraz z Przewodniczącym Stowarzyszenia, Naczelniczką Harcerek i Ekipami Krajowym nurtu męskiego i żeńskiego ma bezpośredni wpływ na losy całego Stowarzyszenia. Naczelnik reprezentuje Stowarzyszenie wobec władz Federacji, jak i innych instytucji publicznych.

Świeżo upieczony Naczelnik Jerzy Żochowski HR oraz Naczelniczka Harcerek Magdalena Gzik HR wraz z wilczkami, harcerkami, harcerzami, przewodniczkami, wędrownikami, szefowymi i szefami Skautów Europy z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa oraz ich rodzinami uczestniczyli w mszy świętej o godzinie 1700 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Garwolinie, gdzie zawierzali Bożej opiece czekający ich nowy rok harcerski. Po mszy świętej odbył się apel, podczas którego Naczelnik mianował pochodzącego z Pilawy Emila Zawadkę HR nowym hufcowym 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego, a Naczelniczka nową hufcową 2 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Magdalenę Olejnik Wędr. z Łaskarzewa.

Następnie odbyły się apele hufców. Nowa hufcowa mianowała: Paulinę Wnuk na Akelę 2 Gromady Łaskarzewskiej, Renatę Dynak na Akelę 2 Gromady Pilawskiej, Izabelę Łagowską na drużynową 2 Drużyny Pilawskiej, Kingę Walicką na Akelę 2 Gromady Garwolińskiej, Katarzynę Chruściel HR na drużynową 2 Drużyny Garwolińskiej oraz Patrycję Banaszek Sam. na służbę szefowej Ogniska Przewodniczek.
W 1 Hufcu Garwolińsko-Pilawskim również nastąpiło kilka zmian kadrowych. Nowym drużynowym 1 Drużyny Łaskarzewskiej został Maciej Rozmanowski HO, szczepowym 1 Szczepu Garwolińskiego Radosław Szeląg HO, dyrektorem administracyjnym hufca Tomasz Banaszek HO oraz, mianowanym na dzień 30 września, Akelą 3 Gromady Garwolińskiej Ernest Benicki HO.

Po apelach hufców miał miejsce jeszcze obrzęd Fiat świeżo upieczonej hufcowej Magdaleny Olejnik, która od tego momentu stała się Harcerką Rzeczypospolitej.
Wszyscy uczestnicy tegorocznego Startu Harcerskiego udali się do domów z sercami pełnymi zapału, a głowami pełnymi planów i marzeń, dotyczących nadchodzącego roku harcerskiej przygody.

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego zwane też Skautami Europy jest organizacją wychowawczą pożytku publicznego oraz uznaną organizacją przez Konferencję Episkopatu Polski na równi z innymi wspólnotami i stowarzyszeniami katolickimi. Jednocześnie jest to najbardziej dynamicznie rozwijająca się organizacja zarówno katolicka, jak i harcerska w Polsce. Obecnie liczy ok. 4500 członków, co stanowi przyrost o około 300 proc. w ciągu 5 lat. Na terenie powiatu garwolińskiego gromadzi ok. 250 członków.

Celem Skautów Europy jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym wychowywaniu dzieci i młodzieży, zarówno w aspekcie ludzkim, jak i nadprzyrodzonym. Idea wychowawcza oparta jest o trzy filary: tradycyjną pedagogikę skautową, wiarę chrześcijańską i jedność Europy chrześcijańskiej. Praca wychowawcza odbywa się w dwóch odrębnych nurtach: harcerek i harcerzy.

Krzysztof Olaf Żochowski HO
foto: Mariusz Szwed HR oraz Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

Jeden komentarz do “Nowi hufcowi i nowy naczelnik”

  1. Akela 2 Gr.Łaskarzewskiej napisał(a):
    14 września 2016 godz. 11:06

    Niech żyją wszyscy Skauci w Polsce i na świecie! Czuwaj!

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum artykułów