VI. Łaskarzewski Rajd Nocny 17/18 IX 2016

dsc01700W sobotę 17 września 2016 r. – 77 lat od obrony Łaskarzewa we wrześniu ‘39 – wystartował VI. Łaskarzewski Pieszy Rajd Nocny. Ta atrakcyjna nocna przygoda, połączona z pogłębianiem naszej wiedzy o lokalnej historii ma stałe i liczne grono uczestników – w tym roku wzięło w niej udział ok. 40 osób. Z roku na rok Rajd staje się coraz ciekawszy i lepiej przygotowany. Co ważniejsze, powstała także grupa woluntariuszy, zajmujących się planowaniem, koordynacją i logistyką przedsięwzięcia, organizowanego pod egidą Stowarzyszenia CIA, Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej i OSP Łaskarzew.

Rajd rozpoczął się udziałem organizatorów w oficjalnych uroczystościach miejskich, upamiętniających obronę Łaskarzewa. Reprezentanci społeczności rajdowej zapali znicze pod pomnikiem obrońców Łaskarzewa przy ul. Warszawskiej. Od godz. 1900 rozpoczęła się zbiórka uczestników w siedzibie Stowarzyszenia CIA, dzielenie na grupy i wyznaczanie ich kapitanów. Pierwsi rajdowicze wyszli na trasę około godz. 2000.

Tegoroczne trasy marszu nawiązywały do tych z drugiej edycji w roku 2012. Do wybory były trzy warianty: łatwiejszy (ok. 20 km), średni (ok. 28 km) i trudny (nieoznakowany, przemarsz wg. punktów kontrolnych). Przebiegały one po terenach położonych na wschód od Łaskarzewa, w okolicach wioski Przychód, Helenowa, Leokadii i Przyłęka oraz na północny wschód – rejon Baranichy i Woli Rowskiej. Punkt specjalny, w którym przy ognisku uczestnicy zjedli wspólny posiłek, znajdował się niedaleko rzeki Promnik, w okolicach wioski Przyłęk.

Podobnie jak rok temu, uczestnicy Rajdu otrzymali broszury, zawierające informacje o mało znanych wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej, związanych z Łaskarzewem i najbliższą okolicą. Tematem przewodnim była postać Zygmunta Warszawera, ale można była także zapoznać się z m.in. życiorysem ppor. Tomasza Jabłkowskiego, dowodzącego obroną Łaskarzewa w dn. 15-17 września 1939 r., oraz informacjami o 44 Pułku Piechoty, którego żołnierze bronili Łaskarzewa.

W tym roku maszerowałem trasą nr 2. Biwak w okolicy Przyłęka rozpoczął się ok. godz. 2200. Niedługo potem rozpoczął się posiłek – żurek z jajkiem – z Restauracji „U Żaby” i pieczone kiełbaski, przygotowany przez strażaków z OSP Łaskarzew. Około godz. 01.30 wyruszyliśmy, jako ostatnia grupa, w drogę powrotną, kierując się w stronę Pilczyna i Woli Rowskiej. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, około godz. 430. Uczestnicy, którzy ukończyli Rajd Nocny i dotarli do mety, czyli siedziby Stowarzyszenia CIA nad „Bajką” w Łaskarzewie, otrzymali pamiątkowe oznaki, zaprojektowane przez p. Ewę Szumilas.

Organizacja Łaskarzewskiego Rajdu Nocnego jest zasługą konsekwencji Piotra Żabczyńskiego i Henryka Dąbrowskiego wspomaganych przez p. Mariana Żabczyńskiego z żoną oraz woluntariuszy: Marka Wągrodzkiego, Tomasza Pytlarczyka, Rafała Przybysza, Sarę Kwiatkowską i Eryka Laskowskiego. Podziękowanie dla uczestników Rajdu i woluntariuszy przekazał Piotr Żabczyński: „Nie będę wymieniał nikogo z osobna bo każdy z Was włożył w rajd kawał swojego serducha i mnóstwo wysiłku. Dzięki Wam Rajd był w tym roku naprawdę dobrze zorganizowaną imprezą. […] Uważam, że w tym roku uczestnicy byli prawdziwą, fajną społecznością. Elitą bez garniturów, a więc takim wydarzeniem, jakim kiedyś chciałem, żeby był Rajd. To również zasługa kameralności tegorocznej imprezy.”

Jak będzie przyszłość Rajdu? Znowu oddaję głos Piotrowi Żabczyńskiemu: „w ciągu tych lat uczestnicy rajdu stworzyli prawdziwą społeczność. Dlatego jesteśmy w trakcie tworzenia stowarzyszenia dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy. Liczymy, że Stowarzyszenie „Pójdę w nocy mrok” będzie nadawać kierunek rajdowi oraz tworzyć nowe wydarzenia upamiętniające historię. Tak więc Stowarzyszenie „Pójdę w nocy mrok” – chociaż jest jeszcze w trakcie formalnego procesu powstawania – już dziś staje się pierwszym i najważniejszym organizatorem rajdu obok trzech dotychczasowych organizacji (Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej, Stowarzyszenie Centrum Integracyjno-Animacyjne, Ochotnicza Straż Pożarna w Łaskarzewie). Liczymy, że Łaskarzewski Pieszy Rajd Nocny „…pójdę w nocy mrok…” nadal będzie żywym i nieustającym pomnikiem dla bohaterów wojny.

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , ,

4 komentarze do “VI. Łaskarzewski Rajd Nocny 17/18 IX 2016”

 1. obserwator napisał(a):
  26 września 2016 godz. 05:23

  Gratulacje!

  Listę uczestników rajdu należy przesłać do WKU.

  To mogą być kadry dla tworzonych właśnie WOT.

  Piszę to serio.

  Uczestnicy spełnili główne kryterium, a jest nim PATRIOTYZM i to poparty czynem, nie tylko GADANIEM.

  Wytrwajcie i jeszcze raz szczere gratulacje.

 2. Akela 2 Gr.Łaskarzewskiej napisał(a):
  26 września 2016 godz. 18:09

  I ja gratuluję.Sama nigdy nie brałam udziału,ale nawet na zdjęciach widać,jak świetna to impreza,ile pracy i trudu włożone.Takie przedsięwzięcie musi się udać!Jesteście bardzo w porządku.Niezła frajda takie ognicho w nocy!

 3. Aleksander napisał(a):
  23 października 2016 godz. 21:45

  Halo, czy ta strona jeszcze żyje? Wczoraj była miesięcznica ostatniej relacji i dalej nic? Co się stało Redaktorze?

 4. eryk napisał(a):
  23 października 2016 godz. 22:59

  @Aleksander
  Musiałem zrobić sobie chwilowy urlop z powodu natłoku różnych obowiązków. Ale niedługo wracam „do pracy”.
  Pozdrawiam, Naczelny

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum artykułów