Skauci Europy w Pratulinie

W 1984 roku ks. Marian Daniluk założył w Garwolinie Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, któremu później nadano imię Męczenników Podlaskich. Wyrastający z tej tradycji Krąg Szefów 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego, powstały po przejściu części Duszpasterstwa z naszego powiatu do Skautów Europy, przybrał sobie bł. Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy za swoich patronów.
23 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich. Dlatego też Krąg Szefów z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy wybrał weekend najbliższy tej dacie, czyli dni 20-22 stycznia 2017 r., na wędrówkę w okolicy Pratulina.

Wieczorem w piątek 20 stycznia szefowie z kręgu bł. Męczenników Podlaskich oraz gość z Bydgoszczy, zjechali się do Białej Podlaskiej, do budynku duszpasterstwa akademickiego tamtejszego oddziału AWFu. Gospodarzem był pochodzący z Garwolina ks. Jacek Mucha. Po kolacji miało miejsce 5 minut wodza – dzielenie się przez szefów stanem własnej formacji, radościami i smutkami ostatniego czasu.

W sobotę 21 stycznia rano, jeszcze w Białej Podlaskiej, odbyła się konferencja namiestnika wędrowników Piotra Bogusza HR, dotycząca braterstwa. Następnie uczestnicy wędrówki podjechali samochodami do miejscowości Ostrów, między Janowem Podlaskim a Pratulinem, skąd ruszyli w drogę. Pierwszym jej elementem było dzielenie się w dwójkach wnioskami z konferencji, kolejnym – obiad gotowany na ognisku. Nie zabrakło czasu na luźne rozmowy i różaniec.

Po południu pielgrzymi dotarli do celu swej drogi – sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Tam ciepło przywitał ich kustosz i proboszcz tamtejszej parafii, ks. Jacek Guz. W kościele od razu po przyjściu miała miejsce Godzina Wędrownika – rozważanie słowa Bożego. Duszpasterz kręgu, ks. Mariusz Zaniewicz, wybrał na ten dzień fragment z Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach podążających do Emaus, proponując odczytanie go w świetle tematu porannej konferencji i wędrówki – braterstwa.

Wieczorem szefowie 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego uczestniczyli w Mszy Świętej, której przewodniczył ks. biskup Piotr Sawczuk, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Następnie brali udział w VIII dniu nowenny przed wspomnieniem bł. Męczenników, poświęconym pobożności Maryjnej. W trakcie modlitw pamiętano również o babciach i dziadkach, obchodzących w tych dniach swoje święto.

Gdy po mszy i nowennie zgromadzenie wiernych opuściło już świątynię, na szefów 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy czekało jeszcze jedno duchowe wydarzenie. Każdy z uczestników wędrówki przybrał sobie za patrona jednego z męczenników. Jego żywot mógł poznać jeszcze przed rozpoczęciem drogi, przygotowując się wcześniej na podstawie materiałów przygotowanych przez Marka Muchę HR.

W niedzielę 22 stycznia szefowie uczestniczyli w mszy świętej o godzinie 800. Następnie na miejscu noclegu odbyło się podsumowanie wędrówki. Każdy z wypowiadających się przyznał, że cieszy się z powodu tego, że mógł się na niej znaleźć, mimo sesji czy innych obowiązków czekających w domu. Dla niektórych najważniejszy był temat braterstwa, dla innych – obrzęd przybrania męczenników za patronów.

Więcej informacji na temat bł. Wincentego Lewoniuka i towarzyszy oraz sanktuarium w Pratulinie można znaleźć na stronie http://sanktuariumpratulin.pl/

Krzysztof Olaf Żochowski HO

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów