Skauci na progu harcerskiej przygody

Tydzień temu – w niedzielę 10 września 2017 r. – rozpoczął się kolejny okres harcerskiej przygody środowiska Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy. Harcerski Start rozpoczął się Eucharystią w kościele pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie. Po Mszy Świętej skauci wraz ze swoimi rodzinami, duszpasterzami i przyjaciółmi zebrali się na wspólnym apelu, uroczyście rozpoczynającym nowy rok harcerski. Stanęli na progu wielkiej przygody, w pamięci mając jeszcze świeże wspomnienia obozów i wędrówek letnich oraz kursów szkoleniowych, w których brali udział w minione wakacje.

Na apelu gromadzącym całe Środowisko Garwolińsko-Pilawskie Skautów Europy, licznie stawili się najmłodsi jego reprezentanci, czyli wilczki. Radosne i hałaśliwe, nie mogły się już doczekać kolejnych wrażeń. Chłopcy, którzy na początku lipca obozowali w Kalonce oraz dziewczynki, przeżywające swoje wakacyjne biwaki i obozy w Warszawie, Kacprówku i Głęboczycy wiedzieli już, że ich Stare Wilki, na czele z Akelą, potrafią zaskoczyć ciekawymi grami i zabawami.

Drugie Prawo Wilczka mówi, że „Wilczek ma oczy i uszy otwarte”. Nic więc dziwnego, że po przywitaniu się z kolegami lub koleżankami z gromady, młodzi skauci zaczęli spoglądać w stronę starszych kolegów i koleżanek. Być może słyszeli coś o ich obozach. Harcerze obozowali w Lisim Ogonie w okolicach Giżycka, a harcerki w Janowicach i Górkach k. Osiecka. Czas niezapomnianych doświadczeń i przyjaźni sprawdzanych w trudnych okolicznościach przyrody sprawił, że na rozpoczęciu pojawili się również i oni, gotowi wkroczyć na kolejny etap, kolejny rok życia duchem harcerskim.

A skoro już o kolejnych etapach mowa, warto wspomnieć o tym, że z drużyn do kręgu wędrowników wstąpiło 8 harcerzy, natomiast do ogniska przewodniczek 5 harcerek. W nadchodzącym roku czeka ich Droga – przejście z otrzymywania do dawania, z gier i zabaw do przygody i z zaangażowania do służby. Wędrownicy i przewodniczki doświadczyli tego na wędrówkach w ciągu roku, a w wyjątkowy sposób na wędrówkach letnich.

Po roku na Drodze nadchodzi czas przejścia do kręgu szefów i ogniska szefowych. 10 września, na apelu rozpoczynającym nowy rok harcerski, do Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich wstąpiło 6 wędrowników, a do Ogniska Szefowych św. Matki Teresy z Kalkuty 5 przewodniczek.

Skauting to wychowanie młodych przez młodych. W wakacje szefowie i szefowe formowali się i przeżywali przygody na wędrówkach letnich – szefowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a szefowe podczas spływu kajakami po Świdrze. 10 września 2017 roku służby pedagogiczne, podjęło 12 nowych szefów i 9 nowych szefowych. Nowym drużynowym 1. Drużyny Garwolińskiej sł. Bożego ks. Stefana kard. Wyszyńskiego został Mikołaj Wysocki HO, 1. Drużyny Pilawskiej Wszystkich Świętych Jan Żochowski HO, a 1. Drużyny Łaskarzewskiej bł. Jerzego Popiełuszki Wojciech Żochowski HO. Nowym szefem Kręgu św. Andrzeja Boboli został Radosław Szeląg HO, a nowym szczepowym 1. Szczepu Garwolińskiego sł. Bożego ks. Stefana kard Wyszyńskiego został Piotr Zawadka HR. W nurcie żeńskim, nową szefową Ogniska Szefowych św. Matki Teresy z Kalkuty została Emilia Wawer wędr. nową Akelą 2. Gromady Garwolińskiej Emilia Szostak wędr, a 2. Gromady Pilawskiej Izabela Łagowska sam. Drużyny harcerek z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa wstąpiły do sieci samodzielnych zastępów BluSZcz 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy, którego drużynową została Maria Wawer sam. Nową szczepową 2. Szczepu Garwolińskiego sł. Bożej Stanisławy Leszczyńskiej została Karolina Zawadka HR.

Wilczki, harcerki, harcerze, przewodniczki, wędrownicy, szefowe i szefowie. Wszyscy oni stanęli na progu wielkiej przygody harcerskiej. Dokąd zawiedzie ich ścieżka, zaczynająca się na tegorocznym Starcie Harcerskim? Poznać to będzie można po owocach – zbiórkach, biwakach, obozach. I kolejnych latach harcerskich przygód.

W galerii załączonej do artykułu można znaleźć zdjęcia zarówno ze Startu Harcerskiego jak i obozów i wędrówek letnich skautów z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa.

Krzysztof Olaf Żochowski HO


Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Kalendarz

Wrzesień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwum artykułów