Harcerze rozpoczynają nowy rok przygody

„Effatha!”, to znaczy: „Otwórz się”. To zdanie przewijało się wielokrotnie podczas mszy świętej rozpoczynającej nowy rok harcerskiej przygody dla środowisk garwolińskiego, pilawskiego i łaskarzewskiego Skautów Europy. Można powiedzieć, że to wezwanie znajdujące się w Ewangelii według św. Marka, którym Jezus Chrystus otworzył uszy i rozwiązał język głuchoniememu, stało się symbolicznym hasłem dla skautów obecnych na tegorocznym Starcie Harcerskim.

W niedzielę 9 września 2018 roku odbył się Start Harcerski Skautów Europy ze środowisk z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa. Nowy rok formacji skauci rozpoczęli uczestnictwem w mszy świętej sprawowanej w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Homilię podczas Eucharystii wygłosił duszpasterz Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich, ks. Mariusz Zaniewicz. Nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii, pokazywał w jaki sposób każdy z obecnych mógł utożsamiać się z głuchoniemym, zamkniętym na Boga, siebie i innych, który potrzebuje uzdrowienia i otwarcia się w relacjach które tworzy.

Po Eucharystii odbyły się apele 1. i 2. Hufca Garwolińsko–Pilawskiego. Podczas nich doświadczyć można było udzielającej się wszystkim radości ze spotkania oraz słów powitania, kierowanych od hufcowych hm. Emila Piotra Zawadkę HR i phm. Magdalenę Żochowską HR do zebranych skautów oraz ich rodziców. W trakcie tych apeli, odbyły się również mianowania nowych szefów i szefowych. W 1. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim, nowym szefem Kręgu Wędrowników św. Andrzeja Boboli został pwd. Szymon Włastowski HO, a nowym drużynowym 1. Drużyny Garwolińskiej dh Szymon Balas HO. Natomiast w 2. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim nową Akelą 2. Gromady Garwolińskiej została pwd. Wiktoria Tudek sam., a nową Akelą 2. Gromady Łaskarzewskiej pwd. Maria Kościesza sam.

Na apelu 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego, hufcowy hm. Emil Piotr Zawadka HR przypomniał zebranym, że pomoc w wychowaniu młodych, która jest istotą skautingu, opiera się na 5 celach: Zdrowiu, Zmyśle Praktycznym, Charakterze, Służbie i Bogu. Opowiedział również o tym, jakie działania podjęto w poprzednim roku pracy, aby zaakcentować pierwszy z tych celów – Zdrowie. Następnie przeszedł do tego, jaki cel, będzie szczególnie podkreślony w pracy wychowawczej hufca w roku harcerskim 2018/2019. Hufcowy zaznaczył, że wszystkie cele są ważne dla harmonijnego rozwoju człowieka, co nie przeszkadza skupić się w pewnym czasie na bliższym poznaniu jednego z nich: Pana Boga. Swoją wypowiedź zakończył opisem aktywności skautowych, które służą rozwojowi w kierunku tego celu, takim jak środowiskowe msze święte odbywające się w parafiach przy których działają skauci, czy też Apele Ewangeliczne, które stanowią stały element zbiórek harcerek i harcerzy.

Skauci zgromadzeni w Garwolinie, z radością i zapałem wkroczyli w nowy rok harcerski. Przed nimi mnóstwo nowych doświadczeń i przygód, za nimi – wspomnienia obozów i wędrówek letnich oraz kursów szkoleniowych. Od końca czerwca, aż do pierwszej połowy sierpnia środowiska przeżywały swoje akcje i wędrówki letnie. Wilczki z gromad żeńskich w Garwolinie, Pilawie i Łaskarzewie obozowały wspólnie w Niegowie. Wilczki z 1. Gromady Pilawskiej, spędzili tydzień obozując w Jeruzalu. W Sosnowicy koło Parczewa odbyły się trzy turnusy obozów harcerek i harcerzy. Pierwsze nad jeziorem Czarnym obozowały harcerki z 2. Drużyny Garwolińskiej i 2. Drużyny Pilawskiej, następnie przybyli tam harcerze z 1. Drużyny Pilawskiej i 1. Drużyny Łaskarzewskiej, a jako ostatni obozowali harcerze z 1. Drużyny Garwolińskiej. Krąg Wędrowników Św. Andrzeja Boboli wędrował i spływał kajakami rzeką Świder z Woli Duckiej do Otwocka.

Ognisko Młodych Przewodniczek i Ognisko św. Matki Teresy z Kalkuty wędrowało terenami powiatu garwolińskiego z Sulbin do Sobolewa. Natomiast Krąg Szefów bł. Męczenników Podlaskich wędrował w Wielkopolsce 100 km brzegiem Warty, aby uczcić w ten sposób 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Koniec wyjazdów z podopiecznymi i wędrówek ognisk i kręgu szefów, nie oznaczał końca atrakcji dla chcących poznać głębiej metodę skautową przewodniczek, wędrowników, szefowych i szefów. Pod koniec sierpnia, w Lesie Głuchowskim koło Rawy Mazowieckiej, odbyły się kursy szkoleniowe, na których można było spotkać skautów z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa. Były to Dżungla Żeńska i Dżungla Męska, czyli kursy dla opiekunów wilczków (Starych Wilków), Jadwiga i Adalbertus, czyli kursy dla drużynowych, oraz Iziqu – kurs skautmistrzowski, będący kontynuatorem tradycji obozu w Gilwell, prowadzonego przez Roberta Baden-Powella. Łącznie w kursach szkoleniowych w Lesie Głuchowskim wzięło w tym roku udział 8 uczestników i 3 prelegentów z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego oraz 3 uczestniczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego.

Podsumowując okres harcerskich wakacji, stanowiących podwaliny dla dobrego wejścia w nowy rok formacji na Starcie Harcerskim, nie można nie wspomnieć o XV Sejmiku Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, który odbył się w dniach 1-2 września 2018 roku w Radomiu, na którym członkowie czynni Stowarzyszenia wybierali nową Radę Naczelną. W jej składzie znaleźli się również reprezentanci 1. Hufca Garwolińsko–Pilawskiego – hm. Marek Mucha HR oraz phm. Sławomir Giska HR. Nowo wybrana Rada Naczelna wybrała Zarząd Stowarzyszenia, w składzie którego ponownie znalazł się wybrany na Naczelnika Harcerzy hm. Jerzy Żochowski HR.

Poniżej znajdują się zdjęcia z tegorocznego Startu Harcerskiego, z obozów i wędrówek letnich oraz kursów szkoleniowych, a także XV Sejmiku Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Zachęcamy do oglądania!

Krzysztof Olaf Żochowski HO

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2018
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów