Z ortografią za pan brat

– IV Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny pod patronatem Burmistrza Łaskarzewa

Dobrze pisać to znaczy
Czynić myśl widzialną.

Ambrose Bierce

Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych. Zawiłości związane z pisownią wyrazów są wyzwaniem dla wielu młodych ludzi, ale stanowią też problem, przed którym stają dorośli. Meandry rodzimej ortografii stały się inspiracją dla nauczycieli polonistów z Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie, którzy już po raz czwarty organizują Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny objęty honorowym patronatem przez Burmistrza Miasta Łaskarzew Panią Annę Laskowską oraz wsparciem Dyrektor Szkoły Pani Moniki Krawczyk.

Konkurs miał charakter dwuetapowy. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 i 7,8,3 gimnazjum. Każda szkoła z miasta i gminy mogła wytypować trzech uczestników. W tym roku do eliminacji miejsko-gminnych zgłosili się uczniowie z ZS nr 1 w Łaskarzewie, ZS nr 2 w Łaskarzewie, ZS w Starym Pilczynie, Niepublicznej Szkoły „Kuźnia Talentów” w Chotyni i MOW w Woli Rowskiej.

Zmagania konkursowe wywołały wiele emocji. Przed uczniami pojawiły się takie wyrazy, jak piegża, bakłażan, oberżyna, kszyk (gatunek bekasa), czyhają czy Ambroży i Hieronim. To tylko cząstka dziwolągów ortograficznych, z którymi musieli sobie poradzić uczestnicy piszący konkursowe dyktanda.

Wszyscy uczestnicy konkursu są w zwycięzcami, bo odnieśli sukces w swoich szkołach, ale spośród tych uczniów trzeba było wyłonić najlepszych z najlepszych.
Wyniki zmagań ortograficznych przedstawiają się następująco:
Klasy 4-6
1. Aleksander Lipiński – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Kuźnia Talentów” w Chotyni
2. Aleksander Korgol – Zespół Szkół nr 2 w Łaskarzewie
3. Antoni Błażejczyk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Kuźnia Talentów” w Chotyni
W tej kategorii wyraźnie zwyciężyli mężczyźni.
Klasy 7, 8, III gimnazjum
1. Kamila Figielska – Zespół Szkół nr 1 w Łaskarzewie
2. Zuzanna Kusak – Zespół Szkół nr 2 w Łaskarzewie
3. Jakub Woźnicki – MOW w Woli Rowskiej

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie. Natomiast wszyscy uczestnicy konkursu i opiekunowie uczniów zostali wyróżnieni pięknymi dyplomami przygotowanymi przez księdza Mariusza Szyszko.

Dziękujemy serdecznie uczestnikom konkursu i nauczycielom za aktywny udział w organizowanym konkursie. Zapraszamy za rok do zmagań o tytuł Mistrza Ortografii.

Opracowała Bożena Niewczas
Foto ks. Mariusz Szyszko

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwum artykułów