Rekonstrukcja z okazji 80-lecia Obrony Łaskarzewa
Zamieszczone przez eryk | Kategorie Wiadomości
Takiej inscenizacji jeszcze w Łaskarzewie nie było! W sobotę 21 września 2019 na tzw. Kępkach odbyła się rekonstrukcja obrony Łaskarzewa w kampanii wrześniowej 1939 r. Widowisko było przygotowane z pełnym rozmachem i bardzo widowiskowo, jednocześnie trzymając się realiów historycznych tamtej epoki. Organizatorem był Urząd Miasta w Łaskarzewie, który pozyskał środki na to wydarzenie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019” a wykonawcami członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy przybyli z wielu stron Polski.
W organizację wydarzenia, jak zresztą można było przeczytać na plakatach, zaangażowane były również łaskarzewskie placówki oświatowe: Zespół Szkół Nr 1, Zespół Szkół nr 2, Przedszkole „Leśny Zakątek” a także DPT „Bajka”, Biblioteka Miejska i cały szereg woluntariuszy. Wśród nich duża grupa osób – w strojach z epoki – odegrała rolę mieszkańców miasta. Wielkie podziękowania należą się uczniom łaskarzewskich klas mundurowych, którzy w piątek i sobotę budowali scenografię dla inscenizacji. Drewna dostarczył tartak p. Koryckiego.
Główne role odegrali członkowie grup rekonstrukcyjnych, odtwarzających oddziały Wojska Polskiego i Wermachtu z września 1939 r. Rekonstruktorów było kilkudziesięciu, przyjechali praktycznie z całej Polski – zarówno ze Śląska jak i Białegostoku (a także z pobliskiego Garwolina). Były to grupy: GRH Dezerter, Stowarzyszenie GRH Powstaniec Śląski, Klub Wojownik, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kresy, 78. Sturm–Division, Grupa Rekonstrukcyjna CSP KOP, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych.
Układając scenariusz, organizatorzy dołożyli starań aby inscenizacja odbyła się zgodnie z prawdą historyczną. Jak podstawowy materiał historyczny posłużyły zachowane wspomnienia świadków obrony Łaskarzewa we dniach 15-17 września 1939 r. w szczególności obszerne materiały spisane przez Zygmunta Gąskę (ówczesnego Naczelnika Straży Pożarnej). Ponieważ Łaskarzewa broniły pododdziały 44 Pułku 13 Dywizji Piechoty WP, a atakowała niemiecka 1 Dywizja Piechoty, w trakcie inscenizacji zobaczyliśmy właśnie polskich i niemieckich piechurów, walczących z użyciem bronie ręcznej i maszynowej oraz wsparciem artylerii. Odtworzono także pojedyncze epizody, zachowane we wspomnieniach, w tym moment śmierci ppor. Jabłkowskiego, dowódcy obrony miasta, który – ranny podczas walki i wzięty do niewoli – został zastrzelony w miejscu gdzie obecnie przy ul. Warszawskiej stoi pomnik pamięci obrońców Łaskarzewa.
Rekonstrukcja była przygotowana widowiskowo, z zastosowaniem efektów pirotechnicznych. Była to prawdziwa lekcja historii „na żywo”, można było odczuć prawdziwą grozę wojny i uświadomić sobie, czego doświadczyli mieszkańcy miasta we wrześniu 1939 roku. Niesamowite wrażenie robiły wybuchy, terkot karabinów maszynowych i płonące zabudowania.
Po inscenizacji, mieszkańcy miasta mogli spotkać się z rekonstruktorami, obejrzeć sprzęt i umundurowanie i porozmawiać o rekonstruowanych wydarzeniach. Była to wielka atrakcja nie tylko dla miłośników militariów, ale dla wszystkich, którzy mieszkają w Łaskarzewie. Myślę, że należy pogratulować organizatorom dobrego pomysłu w okrągłą 80. rocznicę kampanii wrześniowej 1939, dobrego przygotowania wydarzenia, a wszystkim wykonawcom doskonałego odtworzenia historycznych wydarzeń.
Galeria fotografii z rekonstrukcji na stronie Urzędu Miasta:
http://www.miastolaskarzew.pl/news,411,rekonstrukcja-historyczna-obrona-laskarzewa.html
Opracowanie: Eryk Laskowski
Tagi: Działaj lokalnie, Historia, Kultura, Samorząd, Szkoły
25 września 2019 godz. 22:32
Bardzo ekologiczne wydarzenie… Nie rozumiem
26 września 2019 godz. 19:50
Do Pani Anety: Bo nie wszystkim na tym świecie jest dane rozumieć.
Inscenizacja jakiej jeszcze nie było w Łaskarzewie a Pani wyjeżdża z jakimś ekologicznym wydarzeniem, trzeba się cieszyć że powstają takie imprezy w naszym mieście.
Pozdrawiam
PS: trzeba było się przypiąć łańcuchem do kamienia na środku kępek i protestować że to nieekologiczne wydarzenie.