XI. Łaskarzewski Rajd Nocny 18/19.09.2021

IMGP5451Tym razem Łaskarzewski Rajd Nocny był nietypowy – jeszcze nie zdarzyło się w historii tego wydarzenia, by przez cały czas padał deszcz. Mimo tego utrudnienia, w stosunku do poprzednich lat, grono uczestników nocnego marszu bardzo się powiększyło. Zapisało się około 60 osób, a ostatecznie na trasę wyszły 53 osoby. XI. Łaskarzewski Pieszy Rajd Nocny odbył się w nocy w sobotę 18 września 2021 r. Rajd jest formą upamiętnienia obrony i spalenia Łaskarzewa 17.IX.1939 i innych wydarzeń z kampanii wrześniowej 1939 roku w powiecie garwolińskim i całej Polsce – oraz późniejszych wydarzeń z okresu II wojny światowej, związanych z działalnością partyzancką i konspiracyjną.

Już poprzednie edycje Rajdu miały stałe i liczne grono uczestników. W tym roku pojawiło się kilkunastu debiutantów – osób, które startowały po raz pierwszy. Jest to bardzo dobra informacja dla organizatorów, świadcząca o tym, że ta forma upamiętniania historii stała się atrakcyjna dla osób z wielu różnych środowisk. Także wiek uczestników był zróżnicowany: były kilkuletnie dzieci ale też osoby w wieku 60+. Najdalej mieszkająca uczestniczka przyjechała z Zielonki, jednak większość była z Łaskarzewa.

Rajd rozpoczął się ok. godz. 18.00 zbiórką uczestników w DPT „Bajka” w Łaskarzewie. Ta zmiana w stosunku do poprzednich edycji, podczas których odprawa odbywała się zazwyczaj w siedzibie Stowarzyszenia CIA, podyktowana była wygodą uczestników, którzy tym razem nie musieli wspinać się na 2. piętro remizy strażackiej. Organizatorzy uwzględnili ograniczenia, związane ze stanem pandemii COVID-19, podział uczestników na grupy i wyznaczenie ich kapitanów dokonane zostało wcześniej, przy okazji zapisów. W ten sposób możliwe było zaplanowanie wyjść poszczególnych grup w odpowiednich odstępach czasowych.

Trasy tegorocznego Rajdu przebiegały na zachód i południowy zachód od Łaskarzewa, w okolicach Pagór, Aleksandrowa, Dąbrowy, Wanat, Lewikowa, Lipnik i Przychodu. Plan nocnej wędrówki nawiązywał do jednej z poprzednich edycji Rajdu (trzeciej z roku 2013), co stało się pewnym nieformalnym zwyczajem organizatorów. Miejscem biesiady i wspólnego ogniska – czyli tzw. punkt specjalny – była prywatna działka w Lewikowie, udostępniona na potrzeby Rajdu przez życzliwego gospodarza.

Z moją grupą wyszliśmy w deszczu – „w nocy mrok” ok. godz. 19.40, zagłębiając się w las koło „Świtu” i kierując się w stronę Aleksandrowa. Na skrzyżowaniu dróg odbiliśmy w lewo, w kierunku Dąbrowy, a następnie dalej na zachód w stronę Kolonii Dąbrowa. Stamtąd odbiliśmy na południe, by przez Wanaty dotrzeć do biwaku. Dotarliśmy tam ok. 22.30. Trwał już posiłek – serwowany przez strażaków z OSP Łaskarzew. Niestety, nadal padało. O godz. 00.40 wyruszyliśmy w drogę powrotną, kierując się najpierw w stronę Lipnik a potem lasami w stronę Przychodu. Stamtąd powróciliśmy do bazy około godz. 3.

Tak jak przy poprzednich edycjach Rajdu, uczestnicy otrzymali broszury, zawierające informacje o wydarzeniach historycznych, związanych z Łaskarzewem lub najbliższą okolicą. W tym roku były to dwa obszerne artykuły: pierwszy dotyczący okoliczności powstania i historii dworca kolejowego w Łaskarzewie (w związku z tym, że obiekt ten niedawno został zburzony) oraz drugi, opisujący przyczyny i przebieg walk o Łaskarzew we wrześniu 1939 roku.

Organizatorem Rajdu Nocnego jest Stowarzyszenie „Pójdę w nocy mrok”, wspierane przez Stowarzyszenie CIA i OSP Łaskarzew. Patronuje mu prasa lokalna powiatu garwolińskiego. Sponsorami tegorocznego, XI Rajdu Nocnego byli: Piekarnia Żabczyńscy, Top Market z Łaskarzewa, Sklep „Jedynka”, Hot Stamping Hubert Nowak, Figaro – Drukarnia i agencja reklamowa oraz WALTAR.

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi: , , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwum artykułów