DPT „Bajka” domem dla uchodźców

W piątek 11 marca 2022 r. wieczorem autobus PKS Garwolin przywiózł z dworca kolejowego w Siedlcach grupę 30 osób z Ukrainy. Są to dzieci i kobiety w wieku od 4 do ponad 70 lat, praktycznie bez żadnego większego bagażu, niektórzy tylko z torebkami i małymi plecaczkami. Uchodźcy zostali zakwaterowani tymczasowo w DPT „Bajka” oraz w budynku komunalnym przy ul. Garncarskiej (na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej).
Dziś – w sobotę – odbyło się spotkanie przyjezdnych z pracownikami Urzędu Miasta i woluntariuszami. Na spotkanie zaproszeni zostali także obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej dotarli do Łaskarzewa oraz ci, którzy mieszkają i pracują u nas od dłuższego czasu. Burmistrz Anna Laskowska przedstawiła różnego typu praktyczne informacje, istotne dla przyjezdnych, dotyczące m.in. kwestii legalizacji pobytu, opieki medycznej, zapisów do szkół i przedszkola, komunikacji i życia w mieście. W trakcie spotkania odbywała się rejestracja przyjezdnych.

We wszystkich tych działaniach wielką rolę odegrali woluntariusze – strażacy z OSP Łaskarzew, sportowcy z ŁKS Promnik, harcerze, skauci i wiele innych osób z Łaskarzewa. Ogromna liczba osób dostarczyła różnego typu dary – żywność, środki sanitarne, ubrania, łóżka, materace, pościel, ręczniki. Pamiętajmy by pomoc rzeczową przekazywać za pośrednictwem osób koordynujących w urzędzie.

Urząd Miasta nadal poszukuje miejsc do zakwaterowania w Łaskarzewie. Jest to o tyle ważne, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych grup uchodźców.

/opracowanie własne redakcji/

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwum artykułów