Wędrówki Piesze – historia i przygoda

logo_SHZŁHistoryczne Wędrówki Piesze, organizowane od pewnego czasu w ramach projektu „Pozytywna Energia” przez Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej – a konkretnie przez p. Piotra Żabczyńskiego – zyskały już grono stałych miłośników. Podobnie jak w ubiegłym roku, także w tym zwieńczeniem Wędrówek wakacyjnych jest Rajd Nocny. Tegoroczny odbędzie się już niedługo, bo w noc 15/16 września.

Po co są organizowane Wędrówki? Zasadnicze cele są dwa: aby lepiej poznać okolicę, wesoło i miło spędzając czas w doborowym gronie oraz żeby dowiedzieć się czegoś z bogatej historii najbliższych terenów i samego Łaskarzewa. Dlatego też trasa Wędrówki nigdy nie jest przypadkowa, lecz podporządkowana konkretnemu tematowi. Zawsze jest też pozostawione miejsce dla pomysłowości i inwencji uczestników, tak by oni też mogli coś dać od siebie.

Historia wędrówek zaczyna się w połowie ubiegłego roku, gdy w lipcu 2011 roku Piotr Żabczyński zorganizował pierwszą tego typu wyprawę po okolicach Łaskarzewa. Celem był Kopiec Kościuszki w Krępie i odpowiedź na pytanie – kto, kiedy i na pamiątkę czego postawił ten kopiec? Uczestnicy wybrali drogę okrężną przez Przychód i stawy na Budach Krępskich. Po dojściu na miejsce, zostali to historyczne miejsce w nie najlepszym stanie – niedawne burze zwaliły tuż obok niego drzewo i mało brakowało, a zniszczeniu uległby sam historyczny krzyż widniejący na szczycie kopca. Warto dodać, że niedługo po ukazaniu się relacji z rajdu drzewo zostało sprzątnięte.

wedrowki-piesze-1

Druga wędrówka piesza odbyła się 20 sierpnia 2011 roku. Uczestnicy szli ok. 10 km trasą – lasami przez „Pagury” i „Baranichę” śladami nadrzewnych kapliczek oraz próbując odnaleźć szczątki nieistniejących już leśniczówek. W trakcie robili krótkie postoje w celu wysłuchania ciekawostek historycznych dotyczących miejsc przy trasie naszego przemarszu. Na „Baranisze” rozpalili ognisko i zjedli pieczone kiełbaski.

wedrowki-piesze-2

Celem trzeciej wędrówki w 2011 roku był cmentarz żołnierzy poległych w czasie I Wojny Światowej we wsi Dąbrowa. Czwartą wędrówką był Rajd Nocny, podczas którego uczestnicy starali się odtworzyć trasę przejścia oddziału gen. Andersa przez okolice Łaskarzewa (relacja tutaj).

W tym roku wyraźnie powiększyło się grono uczestników Wędrówek Pieszych. Jak zauważa Piotr Żabczyński „[…] Po Pierwszym Rajdzie Nocnym ludzie przekonali się, że taka forma spędzania czasu jest atrakcyjna.”

Oddamy na chwilę głos Piotrowi Żabczyńskiemu, który opowie o tegorocznych Wędrówkach Pieszych:

I Lokalna Wędrówka Piesza. W sobotę 30 czerwca 2012 r. wędrowaliśmy szlakiem żółtym po gminie Łaskarzew. […] Tematem I. Lokalnej Wędrówka Pieszej w 2012 r. było poznanie partyzancko-wojennej historii naszych okolic. Celami do osiągnięcia – „Czerwony Krzyż, Dymek i Wanaty”. Kto wie, co i dlaczego wydarzyło się w tych miejscach?
Doszliśmy do pozostałości po młynie Dymka. sprawdziliśmy stan zabytku i powiedzieliśmy sobie o historii młyna Dymka oraz wsi Wanaty. Następnie poszliśmy do rezerwatu Czerwony Krzyż, gdzie – jak słyszeliśmy – w czasie wojny ukrywali się partyzanci. Wróciliśmy przez Sośninkę.
Zdjęcia: tutaj

Druga Lokalna Wędrówka Piesza odbyła się na półmetek wakacji 28 lipca 2012. W grupie uczestników byli i dorośli, i młodzież gimnazjalna, i osoby świeżo po szkole podstawowej. Ciekawe, że w tej wędrówce większość uczestników stanowiły dziewczęta. Mówiły, że chcą się sprawdzić i faktycznie sprawdziły się na 100%. Była to nad wyraz udana wędrówka, ponieważ odnaleźliśmy prawdopodobne miejsce spotkania hr. Franciszka Zamoyskiego z Majorem Hubalem. Historia ta jest opisana w „Hubalczykach” Wańkowicza a ja znałem nieco inny jej opis od ś.p. Jerzego Zamoyskiego, który był świadkiem zdarzenia. Doszliśmy aż do Podzamcza. Druga wędrówka lokalna była udana, ale długa i wyczerpująca.
Bonus do informacji przekazanych na wędrówce… http://www.majorhubal.pl/index.php?dzial=aktualnosci
Nie wszyscy wiedzieli kim był mjr Hubal więc teraz można się dowiedzieć. Na stronie jest też krótki opis odnośnie szlaku bojowego i koni z Podzamcza. Już napisałem do właściciela strony z propozycją konfrontacji naszych wiadomości.
Zdjęcia: tutaj

III Lokalna wędrówka piesza wystartowała w sobotę 18 sierpnia 2012. Celem ponownie był Kopiec Kościuszki – ale tym razem trasa prowadziła przez Leokadię. Po dojściu na miejsce uczestnicy odkryli, że kamienna konstrukcja, w której utwierdzony jest krzyż zaczyna się pomału sypać.

W najbliższą sobotę, 1 września, odbędzie się ostatnia przed Rajdem Nocnym, tegoroczna IV Wędrówka Piesza. A za dwa tygodnie spotkamy się wszyscy na Rajdzie Nocnym!

Opracowanie: Eryk Laskowski
na podstawie informacji uzyskanych od P. Żabczyńskiego
i materiałów prasowych „Pozytywnej Energii”

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

sierpień 2012
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów