Pajęczyna Antysmogowa po roku

pajęczyna_antysmogowaOd ponad roku funkcjonuje w Łaskarzewie Pajęczyna Antysmogowa – czyli sieć czujników, mierzących stężenie pyłów w atmosferze. Projekt ten jest dziełem miejscowych woluntariuszy, którzy utworzyli nieformalną grupę ANTYSMOG i pozyskali dotację na zakup czujników smogu w formie zestawów do samodzielnego montażu. Kolejnym krokiem projektu były warsztaty edukacyjne, dotyczące elektroniki i technik lutowania, po zakończeniu których czujniki zostały zmontowane i zainstalowane. Pierwsze pomiary Pajęczyna zaczęło wykonywać na przełomie października i listopada 2020 r. Łaskarzew może więc pochwalić się największą w okolicy siecią detektorów stężenia pyłów PM10 i PM2,5, działającą w oparciu o technikę IoT (ang. Internet of Things) i prezentującą wyniki w Internecie.

Wszystko to nie udałoby się, gdyby nie wsparcie Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne – ambasadora programu Mazowsze Lokalnie, skąd pochodziła dotacja na zakup detektorów.

Projekt „Pajęczyny antysmogowej” wzbudził zainteresowanie wielu mieszkańców Łaskarzewa – ale nie tylko nich. Okazał się także na tyle oryginalnym przedsięwzięciem, że został wybrany jako jeden z dwóch projektów, prezentowanych na konferencji „Detonator Społeczny 2020”, podsumowującej ubiegłoroczną edycję programu Mazowsze Lokalnie (więcej o tym w relacji na NS).

Aktualny stan jakości powietrza, wskazywany przez detektory Pajęczyny Antysmogowej, znajduje się na stronie: https://laskarzew.aqi.eco/pl
Cały czas można weprzeć projekt. Zachęcamy przede wszystkim do polubienia strony „Łaskarzewska Pajęczyna Antysmogowa” na FB. Ale można także zostać wolontariuszem naszego projektu i zainstalować czujnik w swoim domu (lub na posesji).

Jakie wnioski możemy wyciągnąć po ponad rocznym monitoringu jakości powietrza w Łaskarzewie? Przede wszystkim potwierdziło się, że powietrze jest u nas bardzo zanieczyszczone pyłami PM10 i PM2,5. Niekiedy poziom zanieczyszczeń jest wprost katastrofalny – maksymalne zarejestrowane stężenia pyłów przekraczały normę ponad 1000%! Tak – 1000%, czyli ponad 10-krotnie więcej niż poziomy, uznawane za bezpieczne dla zdrowia! Poniższy wykres pokazuje dane zarejestrowane przez jeden z czujników tuż po uruchomieniu Pajęczyny – przekroczenie ok. 900% normy PM10 i ponad 1200% PM2.5:

wskazania_2020-10-24_20-43

Potwierdziło się również, że przyczyną zanieczyszczenia jest tzw. niska emisja – efekt spalania w piecach i kotłach starego typu złej jakości węgla oraz śmieci. Wskazuje na to zarówno pora dnia, w której zazwyczaj występują zanieczyszczenia (czyli późne popołudnie – wieczór oraz rano), jak i pory roku z największymi stężeniami – czyli od jesieni do wiosny, w tzw. okresie „grzewczym”. Wtedy też nasze miasto jest najbardziej zadymione, co bez wątpienia potwierdzą osoby odwiedzające w tym czasie Łaskarzew lub powracające po pracy do domu. Proszę spojrzeć na dane roczne czujnika przy ul. Kościuszki – średni poziom pyłów w powietrzu jest odwrotnie skorelowany ze średnią temperaturą dnia:

wykres_roczny_Kościuszki_2021-12-28

Największe stężenie zanieczyszczeń występuje w środkowej części miasta, tam gdzie jest gęsta zabudowa. Nasz czujnik, zainstalowany przy ul. Słonecznej – czyli nieco na uboczu – rejestruje wyraźnie niższy poziom pyłów niż te w centrum, natomiast najmniej pyłów jest na Przychodzie (wykresy poniżej). Nie zauważyliśmy natomiast żadnych związków między ruchem samochodowym a odczytami z czujników.

wykres_roczny_Słoneczna_2021-12-28
wykres_roczny_Przychód_2021-12-28

W tym miejscu chcemy bardzo podziękować wszystkim woluntariuszom, którzy włączyli się w budowę Pajęczyny Antysmogowej i którzy zainstalowali czujniki smogu w swoich domach lub na swoich posesjach. Pajęczyna funkcjonuje dzięki nim a zyskujemy na tym wszyscy – mieszkańcy Łaskarzewa i okolicy, którzy mogą poznać poziom zanieczyszczenia powietrza oraz władze samorządowe, które mają bezpośrednią informację o problemach z jakością powietrza, które należy rozwiązać.

Pajęczyna jest także przykładem owocnej współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Integracyjno Animacyjne, które w naszym rejonie jest ambasadorem programu Mazowsze Lokalnie. Stowarzyszenie CIA może pomóc utworzyć grupę nieformalną a następnie napisać i złożyć wniosek na dofinansowanie jej działań. Oprócz Pajęczyny Antysmogowej, dzięki pomocy CIA oraz środkom z Mazowsze Lokalnie, udało się w Łaskarzewie m.in. zbudować altanę na Osiedlu Ogrody. Mazowsze Lokalnie wsparło także finansowo działalność kilku okolicznych kół gospodyń.

Grupa nieformalna ANTYSMOG
Eryk Laskowski, Maciej Laskowski, Ksawery Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów